Valószínűleg azért olvasod a blogot, mert eljutottál egy pontra, ahol úgy érzed, hogy nem jó úton jársz, változtatni szeretnél. Lefogyni, egészségesebben élni; több energiát, szebb bőrt, dúsabb hajat, dagadó izmokat szeretnél. Esendő emberek vagyunk, ezért a legtöbben arra vágyunk, hogy ha belekezdünk valami újba, ami számunkra vonzó (az életmódváltásba), akkor gyorsan lássuk a változást.
Egy kis türelmet szeretnék kérni.
Mennyi idő alatt jutottál a mostani helyzetedbe? Gondolom, nem két hét alatt jött fel rád a túlsúly, alakult ki az egészségügyi probléma. Miért várod el, hogy a helyzet két hét alatt rendeződjön? A szervezet nem kívánságkút, ahol azonnal teljesülnek az álmok. Logikusan, jól működő rendszer, ami jól reagál az ésszerű változásokra, és rosszul a kapkodásra.
Adj időt magadnak!
Ha valami drasztikus módszert kezdesz követni, egyik napról a másikra mindent meg akarsz változtatni, annak két következménye lehet: rosszul reagál a szervezeted, és feladod az egészet. A szervezet nem arra lett kitalálva, hogy szélsőséges körülményekhez igazodjon.
Ha hirtelen változás áll be a testsúlyodban, az energiaszintedben, az életmódodban, az káros lehet hosszú távon. Ha egyoldalú változásokat eszközölsz a táplálkozásban, az hiányállapothoz vezethet. Ha koplalsz, a szervezet felemészti a saját energiatartalékait, és hidd el, nem a zsírokhoz fog először nyúlni. Sőt, elképzelhető, hogy úgy reagál, hogy minden bevitt kalóriát tartalékolni kezd.
A fogyókúrával kapcsolatban a szakértők egyet értenek abban, és én is azt vallom, hogy heti 0,5-1 kg változás az egészséges. Ahhoz tud alkalmazkodni a szervezet.
Ezt a változást ésszerű kalóriabevitel-csökkentéssel és mozgással tudod elérni. Nem kell holnaptól mindent a feje tetejére állítanod. Csinálhatod fokozatosan.
Holnaptól lecserélheted például a csokoládét és chipset egészséges nassra. Elkezdheted az edzést tempós gyaloglással. Egy-két hét múlva lecserélheted a fehér kenyeret teljes kiőrlésűre, vagy a rizs/krumpli köretet salátára. Az edzésben tovább léphetsz a kocogásra, lassú futásra, és 3-4 alkalmanként emelheted az időtartamot vagy a heti edzések számát. Ez csak egy példa volt, a lehetőségek száma végtelen, mert mindenkinek eltérő a jelenlegi életmódja, és az is, hogy mi az a változás, ami számára kivitelezhető.
A lényeg, hogy a hosszú távú egészséges életmódváltás az ésszerű, fokozatos változásokban rejlik. És ez az, amitől számodra is vállalható, tartható és élvezetes lesz a program.
Egy kis lélektan a végére: ha a változás során arra koncentrálsz, amit nem ehetsz meg, amiről le kell mondanod, az megnehezíti a dolgod. Fordíts a helyzeten: legyél büszke arra, amit csinálsz! Töltsön el jó érzéssel, hogy teszel valamit az egészségedért! Örülj minden változásnak! Gondolj arra, milyen csinos és energikus leszel már néhány hét múlva! Mert ha elindulsz az egészséges életmód felé vezető úton, akkor valami igazán klassz, lelkesítő, pozitív dolognak vagy a részese. Nem csak fizikai változásokat fogsz tapasztalni, hanem azt is, hogy erősebb lesz az akaratod, nyugodtabb leszel, egyre kevesebb nehézséget fogsz átélni a mindennapokban.